اخبار > سطح آمادگی خانوارهای ایرانی برای بلایا تنها 8 درصد است.


  چاپ        ارسال به دوست

سطح آمادگی خانوارهای ایرانی برای بلایا تنها 8 درصد است.

مدیر گروه سلامت در حوادث و بلایای دانشگاه علوم پزشکی تهران با بیان اینکه مشابه زمین‌لرزه نپال ممکن است همین لحظه در تهران روی دهد، گفت: سطح آمادگی خانوارهای ایرانی برای بلایا تنها 8 درصد است و سالانه، به‌طور متوسط حدود 3 هزار ایرانی در اثر بلایای طبیعی فوت می‌کنند و حدود 5/ 1 میلیون نفر متأثر می‌شوند.
به گزارش گروه اجتماعی آنا، دکتر علی اردلان اظهار کرد: پس از زلزله بم، دو دپارتمان با موضوع سلامت در حوادث و بلایا با رویکردهای پژوهشی و آموزشی، در موسسه ملی تحقیقات سلامت و دانشکده بهداشت تأسیس شدند.
مدیر گروه سلامت در حوادث و بلایای دانشگاه علوم پزشکی تهران، افزود: این دو دپارتمان، نخستین دپارتمان‌های منطقه مدیترانه شرقی در زمینه‌ مباحث آکادمیک و تحقیقاتی بلایا هستند و تاکنون بیش از 80 مقاله علمی به زبان‌های فارسی و انگلیسی منتشر کرده‌اند و نخستین فارغ‌التحصیل Ph.D این دپارتمان در تیرماه سال جاری با 9 مقاله منتشر شده در مجلات معتبر بین‌المللی از نظریه خود دفاع کرده است.
دکتر اردلان، از همکاری نزدیک این دو دپارتمان با سازمان جهانی بهداشت و دانشگاه‌های طراز اول جهان مانند هاروارد و یل خبر داد و گفت: این مجموعه عضو تیم مدیریت بحران دفتر سازمان ملل در جمهوری اسلامی ایران و نماینده منطقه آسیای مرکزی در شبکه جهانی کاهش خطر بلایا است.
وی گفت: به دلیل اهمیت نقش مردم در مدیریت خطر بلایا در کشور، به سفارش معاونت بهداشت وزارت بهداشت، دبیرخانه ملی تاب‌آوری مردم محور بلایا نیز در موسسه ملی تحقیقات سلامت تاسیس‌ شده است.


١٢:٣٦ - 1394/06/02    /    شماره : ٢٠٦٢٧    /    تعداد نمایش : ٦٩٩خروج